Nie widzisz tutaj profilu trenera lub miejsca, którego szukasz? Dodaj go!

Piłka nożna jest bez wątpliwości najpopularniejszą dyscypliną sportową w wielu krajach. W naszym kraju na każdym boisku, orliku, czy po prostu na trawie, można zaobserwować grającą młodzież, dzieci a nawet dorosłych. Granie w piłkę nożną jest ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu dla większości społeczeństwa. W Polsce funkcjonuje Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), który zajmuje się między innymi szkoleniem dzieci i młodzieży, organizacją i nadzorem nad ligami krajowymi, terminarzem spotkań, organizacją klubu kibica i wiele wiele więcej. Jest także organizatorem turnieju “Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, który już od 17 lat wyłania piłkarskie talenty i spełnia dziecięce marzenia.

Historia

Początków kopania w kulisty przedmiot można doszukać się około 2000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Piłkę robiono wtedy z różnych rzeczy, między innymi ze zwierzęcych pęcherzy. Najstarsze zasady gry spisano w 1945 roku w Rugby School. Jednak za oficjalny początek piłki nożnej uznaje się rok 1857, kiedy to powstał najstarszy klub piłkarski na świecie - Sheffield Football Club. Klub ten spisał swoje własne reguły gry, które później podlegały licznym modyfikacjom. Ostatecznie w Paryżu, w roku 1904 powołano Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), która organizuje różnego typu pojedynki piłkarskie oraz ustala przepisy gry. Pierwsze ślady piłki nożnej w Polsce pochodzą z lat 80. XIX wieku, a pierwszy udokumentowany przypadek pojawienia się piłki nożnej w kraju nad Wisłą miał miejsce w Krakowie w 1889 roku, kiedy to Hubert Jordan przywiózł ją ze sobą z Niemiec.

Piłka nożna dla początkujących

Piłka nożna jest dość łatwym i intuicyjnym sportem. Polega na utrzymywaniu się w posiadaniu piłki, tak by przeciwnik nam jej nie odebrał, a także na podaniach piłki nogą lub głową do jednego z zawodników swojej drużyny i następnie kopnięciu jej do bramki przeciwnika. Nie należy natomiast rozmyślnie zagrywać jej rękami. Zakaz ten nie dotyczy jednak bramkarza, który może zagrywać rękami piłkę, która znajduje się w obrębie jego własnego pola karnego. Do zwykłej amatorskiej “podwórkowej” gry potrzebujesz swobodnego stroju, sportowych butów, piłki, kilku znajomych, boiska oraz dwóch bramek.

Piłka nożna - sprzęt i akcesoria

Każdy piłkarz, chcąc osiągnąć wysoki komfort gry, powinien zaopatrzyć się w sprzęt piłkarski, który składa się z:

-Butów piłkarskich, na których podeszwie znajdują się wystające kolce, potocznie nazywamy je “korki”. Dzięki nim zyskujemy większą przyczepność do murawy.

-Koszulka z rękawkami oraz spodenki powinny być wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, które nie przylega do ciała i pozwala na swobodne poruszanie się. Najczęściej na koszulce znajdziemy nadrukowany numer zawodnika oraz nazwisko, nadrukowane kolorem kontrastującym z kolorem koszulki zawodnika.

-Kolejnym elementem są ochraniacze na goleń, lub ochraniacze na goleń i kostkę, które muszą być całkowicie przykryte getrami. Dzięki nim możemy uniknąć wielu bolesnych kontuzji.

-Ostatnim elementem, ale tylko dla jednego zawodnika - bramkarza, są rękawice. Muszą one być po prostu wygodne i nie przeszkadzać w graniu. Chronią nasze dłonie przed kontuzjami, ale także pomagają łapać piłkę, ponieważ zwiększają przyczepność.

Na rynku jest ogromny wybór sprzętu i akcesoriów do gry w piłkę nożną. Oprócz tych podstawowych elementów, możemy kupić także różne stabilizatory na kolana, łokcie, nadgarstki, kostki. Do rozegrania meczu z pewnością przyda nam się też stoper, który odmierzy czas gry, a także gwizdek - sygnał sędziego.

Piłka nożna - zasady i przepisy

Jak każdy sport drużynowy tak i piłka nożna ma swoje określone zasady i przepisy. Zaczynając od najbardziej ogólnych przepisów dotyczących boiska, piłki, drużyny, kończąc na przepisach dotyczących samej gry i jej elementów.

-Boisko - prostokąt o szerokości od 45 do 90 metrów i długości od 90 do 120 metrów, dla meczów międzynarodowych zostały ustalone dokładne wymiary 105 x 68 metrów.

-Piłka - jej obwód musi mieścić się w przedziale 68 - 70 cm, masie 410 - 450 gramów, a ciśnienie powietrza wewnątrz piłki przy rozpoczęciu zawodów powinno wynosić od 0,6 - 1,1 atmosfery.

-Bramki - ustawione po przeciwległych stronach pola gry, na środku linii bramkowych, powinny mieć szerokość 7,32 metry i wysokość 2,44 metry.

-Drużyna - liczy 11 zawodników wliczając w to bramkarza. Dodatkowo może być 7 zawodników rezerwowych, a w rozgrywkach międzynarodowych rangi mistrzowskiej - 11. Liczba zmian zawodników ustalona jest w regulaminie danych rozgrywek, przy czym zawodnik wymieniony nie może wrócić z powrotem na pole gry.

-Czas gry - wynosi 90 minut (dwie połowy - każda po 45 minut). W zależności od ilości przerw w grze, czas może być wydłużony (w każdej połowie). Zwycięża drużyna, która zdobędzie więcej bramek. Jeżeli w przepisowym czasie gry drużyny osiągną wynik remisowy, a wyłonienie zwycięzcy jest konieczne, wtedy ma miejsce dogrywka, czyli 2 połowy po 15 minut. Jeśli natomiast i dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, wówczas zawodnicy obu drużyn wykonują serię rzutów karnych - po 5 rzutów dla każdej drużyny. Kiedy i one nie wyłonią zwycięzcy, wykonuje się na przemian po jednym rzucie, aż do osiągnięcia zwycięstwa.

-Sędziowie - w meczu może brać udział: sędzia główny, który biega po boisku, dwaj sędziowie asystenci, którzy biegają poza boiskiem, wzdłuż linii bocznych, oraz sędzia techniczny, który sygnalizuje zmiany i czas przedłużenia gry. Ostatni z nich - sędzia techniczny nie występuje na niższych szczeblach rozgrywkowych, wtedy zmiany sygnalizowane są przez jednego z sędziów liniowych. Zawodnicy mogą otrzymywać kary indywidualne w postaci żółtych kartek, co oznacza upomnienie, oraz czerwonych kartek, co wiąże się z wykluczeniem z gry. Czerwoną kartkę można także otrzymać dostając dwie żółte w jednym meczu.

-Pole karne - prostokątny obszar przed bramką, w którym bramkarz drużyny broniącej może zagrywać piłkę ręką.

-Faul - zagranie niezgodne z przepisami gry, niezależnie czy jest ono umyślne czy przypadkowe. Na boisku faulem może być na przykład popchnięcie innego zawodnika, przytrzymanie za koszulkę czy oplucie go.

-Pozycja spalona - jest wtedy, gdy piłkarz drużyny atakującej jest na połowie przeciwnika i w momencie podania do niego piłki znajduje się bliżej linii końcowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny broniącej.

-Rzut wolny - wykonujemy w przypadku faulu, zagrania ręką czy spalonego. Gra zostaje zatrzymana i rozpoczęta przez drużynę poszkodowaną z miejsca, w którym popełniono wykroczenie. Wyróżniamy dwa rodzaje rzutów wolnych: pośredni, w którym piłka przed wpadnięciem do bramki musi mieć kontakt z innym zawodnikiem oraz bezpośredni, kiedy może od razu trafić do bramki.

-Rzut karny - wykonujemy w przypadku faulu lub zagrania ręką przez gracza drużyny broniącej w obrębie swojego pola karnego. Jest wykonywany bezpośrednio do bramki z odległości 11 metrów od niej, przez gracza drużyny przeciwnej.

-Stałe fragmenty gry - gdy podana piłka przekroczy całym swoim obwodem linię boczną, sędzia wskazuje wrzut piłki rękoma, zza i znad głowy bez odrywania nóg od podłoża, z miejsca w którym piłka opuściła pole gry, przez zawodnika drużyny przeciwnej. Kiedy piłka opuści boisko przez linię bramkową, grę rozpoczyna się rzutem z rogu lub rzutem od bramki.

Piłka nożna na świecie

W związku z ogromną popularnością tego sportu na świecie, istnieje bardzo dużo regionalnych organizacji piłki nożnej. Nadrzędną federacją jest Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), która organizuje światowe rozgrywki piłkarskie oraz ustala przepisy gry. Jedną z podrzędnych federacji jest Unia Europejskich Związków Piłkarskich Piłki Nożnej (UEFA), która organizuje między innymi Ligę Mistrzów UEFA, Ligę Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA oraz Mistrzostwa Europy. Oprócz tego wiele krajów ma swoje wewnętrzne krajowe rozgrywki (np. ligowe, pucharowe). Wszystko to świadczy o wyższości tego sportu nad innymi sportami. Żaden sport nie ma tylu fanów co piłka nożna, czyli około 4 miliardów miłośników tej dyscypliny na całym świecie.

O autorze:
MP
Mateusz Popiałkiewicz

Jesteś trenerem lub prowadzisz klub/obiekt sportowy?

Dołącz do nas i docieraj do tysięcy ludzi!

Dołącz do nas!

Ponad 4000 trenerów z całej Polski, 1200 miejsc, w których możesz uprawiać swój ulubiony sport, nie czekaj, zarejestruj się!